Loading...

O ženskom futbale s Lujou #4 – Diana Bartovičová: „Veľa ľudí si našlo cestu k ženskému futbalu“

Diana Bartovičová je slovenská reprezentantka a kapitánka pražskej Slavia. Je vyštudovanou záchranárkou a fyzioterapeutkou. Tejto práci sa venuje aj popri hraní futbalu na vrcholovej úrovni. Lucia Ondrušová sa s ňou rozprávala aj o týchto témach.

Futbalové začiatky: Na jednom z prvých tréningov ju lopta trafila do nosa a tiekla jej krv. Jej mamina vtedy navrhla, aby radšej hrala basketbal. Napriek tomu sa Diana rozhodla pokračovať vo futbale a dnes je významnou hráčkou na vrcholovej úrovni.

Kapitánka Slavia Praha: Prevzatie úlohy kapitánky bolo pre Dianu náročné, keďže je introvertka. Kabína ju zvolila a pre Dianu to bola veľká česť a zodpovednosť. V ťažkých situáciách jej pomohlo porozprávať sa s mentálnym koučom.

Skĺbenie štúdia, futbalu a práce: Diana je vyštudovaná záchranárka a fyzioterapeutka, a tieto profesie vykonáva popri hraní futbalu. Vedela, že je dôležité mať zadné vrátka pre prípad zranenia. Toto rozhodnutie bolo náročné, často musela cestovať zo zrazov reprezentácie na skúšky do Prahy.

Kampaň Slavie k ženskému derby: Kampaň Slavie k ženskému derby bola tak trochu kontroverzná, ale nakoniec veľmi úspešná. Diana a celý tím Slavie mali mierne obavy z reakcií verejnosti, ale výsledok bol pozitívny a kampaň získala výborné ohlasy.

Futbalové sny a ciele: Dianiným snom je zahrať si pred vypredaným Edenom a dostať sa s reprezentáciou na ME alebo MS. Tiež by si priala, aby na ženský futbal na Slovensku chodilo viac ľudí.

Nepríjemné skúsenosti v derby na Letnej: V derby na Letnej čelila Diana nadávkam, čo bolo pre ňu veľmi nepríjemné. Po úvodných 20 minútach sa z toho oklepala, ale začiatok zápasu nebol komfortný.

Ženský futbal v top ligách: Diana verí, že ženský futbal v top ligách je už hotový produkt, ktorý sa predáva sám vďaka kvalite hráčok a úrovni futbalu. Pre fanúšikov je to kultúrny zážitok. Učíme sa z týchto líg a vidíme pokrok, napríklad sledovanie MS žien v televízii na Slovensku a v Česku.

Ponuka z PSG a prestup do zahraničia: Diana mala ponuku z PSG, ktorú však kvôli viacerým okolnostiam neprijala. Neplánuje sa za každú cenu hnať do zahraničia, berúc do úvahy svoju pracovnú kariéru, ale nevylučuje túto možnosť v budúcnosti.

 

 

Partneri ÚFP