Loading...

O ženskom futbale s Lujou #5 – Peter Kopúň: „Dievčatá, nebojte sa hrať futbal“

Peter Kopúň je trénerom ženskej reprezentácie, s ktorou sa v súčasnosti pokúša uspieť v kvalifikácii o postup na majstrovstvá Európy. S Luciou Ondrušovou sa v podcaste rozprával o špecifikách práce trénera v ženskej reprezentácii a mnohých ďalších témach:

Práca trénera reprezentácie v ženskom futbale

Ako tréner reprezentácie v ženskom futbale mám zoznam hráčok, ktoré sledujem počas zápasov. Čo nestihnem cez víkend naživo, dobieham cez týždeň prostredníctvom videí. Okrem toho pomáham aj vo vzdelávaní futbalových trénerov, hľadám nové materiály a sledujem, čo sa mení vo svete futbalu, aby sme tieto novinky mohli aplikovať u nás.

Obľúbená zostava futbalového trénera

Každý futbalový tréner má svoje obľúbené hráčky. Najväčšou výzvou je správne zostaviť nomináciu na zápas. Subjektívne hodnotenia porovnávam s objektívnymi dátami, aby som vytvoril družstvo, ktoré má potenciál na úspech.

Pozitívna atmosféra v ženskom futbalovom tíme

Pozitívna atmosféra v tíme je výsledkom spoločnej práce. Hráčky v reprezentácii sú víťazné typy a ja im verím, preto ich nominujem, aj keď možno v klube nehrávajú pravidelne. V realizačnom tíme a medzi hráčkami chcem mať ľudí, ktorí majú čo ponúknuť.

Športová psychologička v reprezentácii

Športová psychologička zohráva kľúčovú úlohu v komunikácii s hráčkami počas náročných časov. Má oveľa širšie možnosti ako komunikovať s hráčkami a jej pohľad z psychologického hľadiska prináša nové poznatky, ktoré nám pomáhajú lepšie ich pochopiť.

Podpora z UEFA pre ženský futbal

Podpora od UEFA pre ženský futbal závisí od splnenia ich štandardov. Musíme mať napríklad protokol pre hráčky, ktoré ešte koja alebo sa starajú o malé deti. Tieto podmienky nám umožnia získať potrebnú podporu.

Postup na veľký futbalový turnaj

Verím, že postup na veľký futbalový turnaj je na dosah. Vidím obrovskú ambíciu našich dievčat, ktoré majú viac ako 100 štartov za reprezentáciu. Veľa obetovali a veľmi by som si želal, aby zažili veľký turnaj.

Ženský ligový futbal

Ženský ligový futbal väčšinou hrajú 17- až 19-ročné dievčatá, skúsené hráčky momentálne chýbajú. Je dôležité nájsť cestu, ako priblížiť ligu k profesionálnemu futbalu. Mnoho mladých hráčok odchádza veľmi skoro do zahraničia.

Posolstvo pre mladé futbalistky

Dievčatá, nebojte sa hrať futbal. Futbal je skvelý spôsob, ako si udržať zdravie, krásu a etablovať sa v spoločnosti. Ponúka jedinečné príležitosti ako cestovanie a priateľstvá. Futbal vám môže otvoriť dvere na rôzne univerzity v USA aj v Európe.

Partneri ÚFP