Loading...

Irena a Lucie Martínkové: „Dôležité je, aby človek robil to, čo miluje“

Dvojičky, ktoré spoločne pôsobili v Sparte Praha, švédskom Örebro aj českej reprezentácii. Po skončení aktívnej kariéry obe ostali pri futbale. Irena sa venuje mentálnemu koučingu, Lucie pôsobí ako trénerka. V podcaste s Luciou Ondrušovou otvorili množstvo zaujímavých tém:

Hanbila sa, že hrá futbal

Predsudky voči ženskému futbalu boli značné. Často nám hovorili, aby sme radšej išli do kuchyne. Preto som niekedy hovorila, že robím niečo iné. Teraz som hrdá na to, že som bola najlepšia futbalistka v Českej republike.

Pôsobenie vo Švédsku

Vo Švédsku je rovnoprávnosť na úplne inej úrovni. Švédky majú bohatú futbalovú históriu, čo ovplyvňuje aj prístup k ženskému futbalu. Český ženský futbal je na vzostupe, ale ešte nie je na úrovni, kde bol švédsky pred 10 rokmi. Zahraničné skúsenosti sú kľúčové pre rast hráčky.

Výhoda dvojčiat

Na začiatku sme si konkurovali, čo nás poháňalo k zlepšovaniu. Zdravá súťaživosť medzi nami bola výhodou a na ihrisku sme sa výborne dopĺňali. Avšak neustále porovnávanie bolo náročné.

Skĺbenie materstva a futbalu

Bolo náročné skĺbiť materstvo a futbal, ale Sparta ma podporovala. Po roku od pôrodu som v zápase Ligy majstrov proti PAOKu strelila hetrik.

Ťažké okamihy

Na strednej škole som chcela skončiť s futbalom kvôli tlaku od trénera a zlému prístupu spoluhráčok. Zostala som vďaka sestre, s ktorou sme všetko robili spolu.

Recept na úspešnú kariéru

Kľúčom k úspechu je robiť to, čo milujete, mať snahu, disciplínu a dlhodobo na sebe pracovať. Mentálny tréning je rovnako dôležitý ako technické schopnosti.

Kariéra po kariére

Už počas aktívnej kariéry som sa pripravovala na obdobie po nej. Získala som trénerské licencie a začala som trénovať. Pre športovca je koniec kariéry veľmi náročný, preto je dôležité nájsť si nový zmysel a cieľ v živote.

Odkaz rodičom

Ak vaša dcéra chce hrať futbal, podporte ju bez ohľadu na predsudky. Mám kamarátku, ktorej mama zakazovala hrať futbal, ale aj tak sa k nemu vrátila po 30 rokoch.

Partneri ÚFP