Loading...

Dvaja slovenskí hráči boli odškodnení z fondu FIFA a FIFPro

Únia futbalových profesionálov vlani informovala futbalistov na Slovensku o tom, že medzinárodná futbalová federácia FIFA a medzinárodná hráčska asociácia FIFPro založili FIFA Fund for Football Players (FIFA FFP) – FIFA fond pre futbalových hráčov. Jeho cieľom je poskytnúť finančnú podporu hráčom, ktorým nebola vyplatená mzda a nemajú už šancu na jej riadne vyplatenie klubmi. Tento mechanizmus vstúpil do platnosti v 1. júla 2020.

Pre rok 2020 bola vyčlenená suma 3 milióny dolárov a ďalších 5 miliónov bolo určených na retroaktívnu ochranu miezd hráčov z obdobia medzi júlom 2015 a júnom 2020. ÚFP pomohla viacerým hráčom zo Slovenska splniť podmienky o uchádzať sa o odškodnenie z uvedeného fondu. Dvaja z nich, Martin Bukata a Pavel Kováč, boli úspešní a dočkali sa aspoň čiastočného odškodnenia.

„O tejto možnosti som sa dozvedel od bývalého spoluhráča Karola Karlíka, ktorý je členom Únie futbalových profesionálov. Následne som sa spojil so zástupcami ÚFP, dali sme dokopy potrebné dokumenty a o nič ďalšie som sa už nemusel starať“, opisuje svoju skúsenosť Pavel Kováč. „Na Slovensku som vyhral súd s klubom, ktorý naďalej funguje, ja som sa však k svojim peniazom nevedel dostať. Až vďaka tomuto fondu som bol aspoň čiastočne odškodnený“, pokračoval bývalý brankár.

„Odporúčam všetkým hráčom, ktorí majú podobné problémy, aby túto možnosť využili. Aj keď, samozrejme, by som bol najradšej, keby futbalisti na Slovensku takéto veci nemuseli vôbec riešiť,“ dodal na záver Kováč.

Celkovo sa o odškodnenie uchádzalo viac ako 1100 hráčov z celého sveta. O tom, ktorí hráči spĺňajú podmienky na odškodnenie z fondu, rozhodovala komisia zložená zo zástupcov FIFA a FIFPro.

Partneri ÚFP